Aracınız Şanzıman Arızası Veriyorsa Ne Yapmalısınız? - İstanbul Oto Çekici

Aracınız Şanzıman Arızası Veriyorsa Ne Yapmalısınız?

Araçlar, biz insanların hayatını kolaylaştırmak adına tasarlanan şeylerdir. Bir şeyleri kolay bir şekilde taşımak veya bir yerden başka bir yere ulaşmak için araçlar kullanılır. Araçlar vites geçişlerini ayarlayan sistem olarak şanzıman öne çıkar. Araçların hızlanması ile birlikte devri yükselir. Devri yükselen araç için vitesin yükselmesi ya da tersi durumda vitesin düşürülmesi şanzıman sistemi ile mümkün olur. Aracın sorunsuz şekilde kullanılabilmesi için sorunsuz şekilde çalışması gereken sistemler içerisinde şanzıman da bulunur. Ancak araçlarda arıza yaşanması araçların sunduğu kolaylığı zorlaştırabilecek unsurlar arasında gösterilir. Araçları kullanırken tasarım özelliklerinden, yol durumundan ya da kullanılan sistemlerden dolayı araçlarda arıza görülmesi normaldir. Şanzıman ile ilgili olarak görülen problemler özellikle gelişmiş araçlar, şanzıman arıza ışığı yanacaktır. Şanzıman arıza ışığı, genel olarak çark ve benzeri şekillerden oluşmaktadır. Bu sorun ile karşılaşıldığında aracın kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Araçlar yaşanan şanzıman arızaların en önemli sorunlardandır. Şanzımanı sorunlu olan aracı hareket dahi ettirmek çok büyük maliyetler ile karşılaşılmasına neden olabilir. Bu gibi büyük maliyetler yaşamamak için İstanbul oto çekici ile sağlanan hizmetlerden faydalanmak daha doğru olacaktır. Şanzıman arızası yaşandığı durumda aracı uygun bir alana çekerek durmak tavsiye edilir. Ümraniye oto kurtarıcı ile irtibat sağlanarak aracın en yakın tamirciye çekilmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde yapılacak olan işlem aracın kullanım ömrünün daha uzun olmasını sağlayacaktır.

Araç Şanzıman Seçenekleri

İstanbul oto çekici farklı özelliklere sahip olan araçların kurtarılması ve istenilen yere taşınması hizmeti sağlanmaktadır. Günümüz teknolojisi araçların çok farklı özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanmasını mümkün kılar. Bu teknolojiler ile birlikte araçlar manuel ve otomatik vites olmak üzere iki alt grup ile karşımıza çıkmaktadır. Şanzıman temel olarak vites kutusu anlamında kullanılmaktadır. Araçların vites geçişlerini sağlayan sistem olarak bilinir. Bu sistem için geçtiğimiz yıllarda en çok kullanılan sistem manuel vites sistemidir. Bu sistemde aracın hızı yükseldiğinde vites geçişi sürücü tarafından yapılır. Debriyaj sistemi kullanılarak araç vites yükseltilir. Tersi durum yaşadığında aracın vitesi düşürülmek için yine debriyaj ile birlikte geçiş sağlanabilir. Vitesin geçişi denildiğinde, şanzıman içerisinde bulunan çarklı sistem arasında geçiş yapılması anlaşılmaktadır. Vites değiştirme işlemi ile aracın vitesi ilgili çark alanına alınır. Otomatik vites araçlarda ise vites geçişi araç tarafından otomatik olarak sağlanır. Aracın hızı yükseldiği zaman vites geçiş ihtiyacı olduğunda sistem otomatik olarak geçiş sağlar. Bu şekilde araçta vites geçişi için sürücünün yapması gereken herhangi bir işlem olmadan, şanzıman otomatik olarak vites geçişi sağlamaktadır. Bazı araçlarda bu sistem tam otomatik olarak sağlanırken bazı araçlarda yarı otomatik olarak yapılır. Yarı otomatik şanzıman sistemi, manuel vites sistemi üzerine kurulmuş olan bir sistem olarak bilinir. Araçta manuel vitesi sistemine entegre edilmiş olan özel bir sistem ile vites geçişi sağlanır. Yani manuel sistemdeki vites geçişlerini aracın kendi içerisindeki elektronik sistemi sağlar. Bu şanzıman seçeneklerinin hangisini kullandığınızın bir önemi olmadan, arıza yaşadığınız durumlarda Ümraniye oto kurtarıcı ile araçlarınızı tamirciye taşıyabilirsiniz.

Araç Şanzıman Arızaları ve Tamir İşlemleri

İstanbul oto çekici, şanzıman sorunu yaşayan araçların güvenli şekilde çekilmesini sağlamaktadır. Şanzıman sorunu denildiğinde akla birkaç farklı arıza gelir. Manuel vites araçlarda aracın vitesinin geçişi sorunlu ise yani vites yükseltme ve düşürme sürecinde sorunlar yaşanıyorsa şanzıman sorunu var demektir. Vites geçişi sırasında sesler çıkması ya da vites geçişi yapılamaması bu sorunlar arasında gösterilebilir. Hem otomatik hem de manuel vites araçlarda araç istenilen seviyede hızlanmıyorsa ya da vites geçişi yapılamıyorsa şanzımanı sorunlu demektir. Şanzıman sorunu yaşayan araçlar Ümraniye oto kurtarıcı ile çekilmelidir. Araç kullanılmadan mutlaka en kısa sürede tamir edilmelidir. Şanzıman ile ilgili olarak arıza ışığı yandığında ya da şanzımandan ses geldiğinde tamirci ile irtibat kurmak gereklidir. Bunun içinde aracın kullanılmadan çekilmesi sağlanmalıdır. Çekilen araçlar güvenli bir şekilde yolculuk edebilmesi için de sabitlenmelidir. Bu şekilde çekilen araçlar tamir edilerek uzun süre sorunsuz kullanılabilir. Araçların vites geçişlerinde doğru şekilde işlem yapmak ve vites kullanımına dikkat etmek gerekir. Bu şekilde şanzıman sorunu yaşamadan güvenli şekilde araç kullanmak mümkün olur.

Call Now ButtonHEMEN ARA